Tržište nekretnina u BiH: 2. kvartal 2024.
Šta se dešavalo u 2. kvartalu 2024. (april – jun): prodaje, cijene i promet stanova, kuća, zemljišta i ostalih objekata po kantonima i općinama, iz kupoprodajnih ugovora u katastrima FBiH i RS.
Ukratko
U 2. kvartalu 2024. u katastrima FBiH i RS evidentirano je 2.470 prodanih stanova, 9 % manje nego u istom kvartalu prošle godine, ukupne vrijednosti 309,0 mil. KM. Medijan cijene stana bio je 2.136 KM/m² (+9,2 % u odnosu na isti kvartal prošle godine).
Kuće: 1.744 prodaje, medijan cijene 332 KM/m² (+3,3 %).
Zemljište: 13.163 prodane parcele; građevinsko zemljište po medijanu od 26,83 KM/m².
Ostali objekti: 1.973 prodaje; poslovni prostori po medijanu od 1.667 KM/m².
Najskuplji kvadrat stana bio je u Kantonu Sarajevo (3.457 KM/m²), a najviše stanova prodano je u Republici Srpskoj (1.180).
Među općinama s najmanje 30 prodaja stanova s cijenom u oba perioda cijene su najviše porasle u općini Mostar (+35,7 %), a pale u opštini Pale (-10,8 %).
Ključni brojevi, 2. kvartal 2024.
| Vrsta | Prodaja | Kvartal ranije | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Promet, godinu ranije | Medijan KM/m² | Cijena, godinu ranije |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanovi | 2.470 | -1,4 % | -8,8 % | 309,0 | +0,5 % | 2.136 | +9,2 % |
| Kuće | 1.744 | +10,7 % | -1,4 % | 94,4 | +10,2 % | 332 | +3,3 % |
| Zemljište (građevinskog zemljišta) | 13.163 | +13,6 % | -2,2 % | 199,0 | +13,7 % | 26,83 | – |
| Ostali objekti (poslovnih prostora) | 1.973 | -2,0 % | -8,9 % | 101,4 | -19,3 % | 1.667 | – |
Prodaja je broj prodanih nekretnina (ugovor s tri parcele broji tri), promet zbir njihovih cijena. Za zemljište medijan je građevinskog zemljišta, za ostale objekte poslovnih prostora; njihova promjena cijene se ne računa, jer i ti medijani miješaju vrste. Promjena cijene stanova i kuća samo uz najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
Cijene stanova u BiH i većim gradovima
Medijan KM/m² po kvartalu; tačke s manje od 30 prodaja s cijenom su izostavljene.
Broj prodanih stanova u BiH
Po kvartalu, iz katastara FBiH i RS.
Stanovi po kantonima i entitetima
| Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Republika Srpska | 1.180 | 2.032 | +2,8 % | 127,3 | interaktivni pregled |
| Sarajevo kanton | 483 | 3.457 | +16,8 % | 94,2 | interaktivni pregled |
| Zeničko-dobojski kanton | 196 | 2.121 | +32,3 % | 19,1 | interaktivni pregled |
| Unsko-sanski kanton | 163 | 1.870 | +18,2 % | 16,1 | interaktivni pregled |
| Hercegovačko-neretvanski kanton | 159 | 2.101 | +30,0 % | 24,1 | interaktivni pregled |
| Tuzlanski kanton | 158 | 2.115 | +10,6 % | 18,9 | interaktivni pregled |
| Srednjobosanski kanton | 70 | 1.368 | +13,8 % | 5,0 | interaktivni pregled |
| Kanton X | 30 | 663 | -51,4 % | 1,5 | interaktivni pregled |
| Zapadnohercegovački kanton | 20 | 1.603 | – | 2,1 | interaktivni pregled |
| Bosansko-podrinjski kanton | 6 | 1.500 | – | 0,3 | interaktivni pregled |
| Posavski kanton | 5 | 850 | – | 0,3 | interaktivni pregled |
Općine s najviše prodanih stanova
| Općina / opština | Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Banja Luka | Republika Srpska | 253 | 3.022 | +1,2 % | interaktivni pregled |
| Bijeljina | Republika Srpska | 196 | 1.954 | +8,4 % | interaktivni pregled |
| Doboj | Republika Srpska | 146 | 2.011 | +23,2 % | interaktivni pregled |
| Novi Grad Sarajevo | Sarajevo kanton | 119 | 3.558 | +24,5 % | interaktivni pregled |
| Novo Sarajevo | Sarajevo kanton | 113 | 3.833 | +21,4 % | interaktivni pregled |
| Zenica | Zeničko-dobojski kanton | 107 | 2.479 | +25,5 % | interaktivni pregled |
| Centar Sarajevo | Sarajevo kanton | 106 | 3.625 | +7,3 % | interaktivni pregled |
| Bihać | Unsko-sanski kanton | 98 | 2.042 | +13,7 % | interaktivni pregled |
| Mostar | Hercegovačko-neretvanski kanton | 96 | 2.198 | +35,7 % | interaktivni pregled |
| Tuzla | Tuzlanski kanton | 93 | 2.454 | +0,7 % | interaktivni pregled |
Najveći rast cijena stanova
U odnosu na isti kvartal prošle godine, općine s najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
- Mostar2.198 KM/m² · +35,7 %
- Zenica2.479 KM/m² · +25,5 %
- Novi Grad Sarajevo3.558 KM/m² · +24,5 %
- Doboj2.011 KM/m² · +23,2 %
- Novo Sarajevo3.833 KM/m² · +21,4 %
Kuće po kantonima i entitetima
Prodanih kuća i medijan KM/m².
- Republika Srpska764 · 354 KM/m²
- Tuzlanski kanton197 · 309 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton191 · 325 KM/m²
- Sarajevo kanton186 · 751 KM/m²
- Unsko-sanski kanton143 · 166 KM/m²
- Srednjobosanski kanton124 · 264 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton62 · 549 KM/m²
- Posavski kanton25 · 155 KM/m²
- Kanton X20 · 203 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton18 · 490 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton14 · 319 KM/m²
Zemljište po kantonima i entitetima
Prodanih parcela i medijan građevinskog zemljišta.
- Republika Srpska6.092 · građevinsko 20,00 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton1.556 · građevinsko 26,26 KM/m²
- Tuzlanski kanton1.486 · građevinsko 32,96 KM/m²
- Unsko-sanski kanton1.146 · građevinsko 17,95 KM/m²
- Sarajevo kanton823 · građevinsko 41,78 KM/m²
- Srednjobosanski kanton762 · građevinsko 18,00 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton542 · građevinsko 58,42 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton320 · građevinsko 33,51 KM/m²
- Posavski kanton286 · građevinsko 19,15 KM/m²
- Kanton X105 · građevinsko 13,03 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton45 · građevinsko 51,71 KM/m²
O podacima
Kupoprodajni ugovori iz katastara FBiH (do 21.10.2026) i Republike Srpske (do 24.09.2026); Brčko distrikt nije u tim registrima. Katastar upisuje ugovore sa zakašnjenjem (u FBiH 80 % u roku od mjesec dana), pa se brojevi još malo mijenjaju i ova stranica uvijek prikazuje trenutno stanje. Cijene su medijani, bez prodaja suvlasničkih udjela (npr. ½ kuće). Tekst je sastavljen automatski iz brojeva, bez umjetne inteligencije i bez komentara; za dublju analizu po lokaciji, katastarskoj općini, vrsti i periodu koristite interaktivni pregled.
Analiza tržišta nekretnina: Bosna i Hercegovina
🔍 Stvarne Cijene
Tražite stan ili kuću u BiH? Invest Info platforma vam omogućava uvid u historijske podatke o prodaji, kako biste znali da li je cijena koju prodavac traži realna.
📊 Katastar vs. Oglasi
Većina portala (poput OLX-a) prikazuje tražene cijene. Naša statistika za sve gradove prikazuje cijene iz kupoprodajnih ugovora. Često postoji razlika između želja prodavača i realnosti tržišta.
📈 Historija Trendova
Naši grafikoni prikazuju kretanje cijena od 2017. do danas. Pogledajte tačan datum kada je cijena kvadrata u vašem gradu dosegla svoj vrhunac i pratite da li tržište trenutno raste ili pada.