Tržište nekretnina u BiH: 1. kvartal 2024.
Šta se dešavalo u 1. kvartalu 2024. (januar – mart): prodaje, cijene i promet stanova, kuća, zemljišta i ostalih objekata po kantonima i općinama, iz kupoprodajnih ugovora u katastrima FBiH i RS.
Ukratko
U 1. kvartalu 2024. u katastrima FBiH i RS evidentirano je 2.506 prodanih stanova, 9 % manje nego u istom kvartalu prošle godine, ukupne vrijednosti 296,7 mil. KM. Medijan cijene stana bio je 2.083 KM/m² (+16,1 % u odnosu na isti kvartal prošle godine).
Kuće: 1.576 prodaja, medijan cijene 348 KM/m² (+1,2 %).
Zemljište: 11.590 prodanih parcela; građevinsko zemljište po medijanu od 25,52 KM/m².
Ostali objekti: 2.013 prodaja; poslovni prostori po medijanu od 1.360 KM/m².
Najskuplji kvadrat stana bio je u Kantonu Sarajevo (3.125 KM/m²), a najviše stanova prodano je u Republici Srpskoj (1.266).
Među općinama s najmanje 30 prodaja stanova s cijenom u oba perioda cijene su najviše porasle u općini Tešanj (+28,7 %), a pale u opštini Pale (-2,3 %).
Ključni brojevi, 1. kvartal 2024.
| Vrsta | Prodaja | Kvartal ranije | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Promet, godinu ranije | Medijan KM/m² | Cijena, godinu ranije |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanovi | 2.506 | -9,9 % | -8,9 % | 296,7 | +0,2 % | 2.083 | +16,1 % |
| Kuće | 1.576 | -14,0 % | +6,1 % | 78,7 | +2,8 % | 348 | +1,2 % |
| Zemljište (građevinskog zemljišta) | 11.590 | -17,3 % | +2,2 % | 149,7 | -4,7 % | 25,52 | – |
| Ostali objekti (poslovnih prostora) | 2.013 | -11,6 % | -1,5 % | 125,6 | +2,1 % | 1.360 | – |
Prodaja je broj prodanih nekretnina (ugovor s tri parcele broji tri), promet zbir njihovih cijena. Za zemljište medijan je građevinskog zemljišta, za ostale objekte poslovnih prostora; njihova promjena cijene se ne računa, jer i ti medijani miješaju vrste. Promjena cijene stanova i kuća samo uz najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
Cijene stanova u BiH i većim gradovima
Medijan KM/m² po kvartalu; tačke s manje od 30 prodaja s cijenom su izostavljene.
Broj prodanih stanova u BiH
Po kvartalu, iz katastara FBiH i RS.
Stanovi po kantonima i entitetima
| Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Republika Srpska | 1.266 | 2.042 | +17,6 % | 135,1 | interaktivni pregled |
| Sarajevo kanton | 516 | 3.125 | +12,4 % | 90,9 | interaktivni pregled |
| Zeničko-dobojski kanton | 189 | 1.786 | +17,4 % | 19,2 | interaktivni pregled |
| Tuzlanski kanton | 165 | 2.043 | +17,9 % | 18,3 | interaktivni pregled |
| Hercegovačko-neretvanski kanton | 130 | 1.950 | +29,2 % | 13,7 | interaktivni pregled |
| Unsko-sanski kanton | 102 | 1.658 | +14,1 % | 8,4 | interaktivni pregled |
| Srednjobosanski kanton | 73 | 1.304 | +8,9 % | 5,4 | interaktivni pregled |
| Kanton X | 25 | 1.434 | – | 1,8 | interaktivni pregled |
| Zapadnohercegovački kanton | 21 | 1.501 | – | 2,5 | interaktivni pregled |
| Bosansko-podrinjski kanton | 12 | 1.421 | – | 0,8 | interaktivni pregled |
| Posavski kanton | 7 | 850 | – | 0,5 | interaktivni pregled |
Općine s najviše prodanih stanova
| Općina / opština | Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Banja Luka | Republika Srpska | 258 | 3.090 | +9,1 % | interaktivni pregled |
| Doboj | Republika Srpska | 198 | 2.037 | +25,8 % | interaktivni pregled |
| Bijeljina | Republika Srpska | 177 | 1.916 | +23,6 % | interaktivni pregled |
| Istočno Novo Sarajevo | Republika Srpska | 142 | 2.130 | +23,2 % | interaktivni pregled |
| Novi Grad Sarajevo | Sarajevo kanton | 114 | 3.103 | +11,7 % | interaktivni pregled |
| Centar Sarajevo | Sarajevo kanton | 108 | 3.466 | +4,0 % | interaktivni pregled |
| Istočna Ilidža | Republika Srpska | 106 | 1.994 | +1,1 % | interaktivni pregled |
| Novo Sarajevo | Sarajevo kanton | 106 | 3.697 | +17,9 % | interaktivni pregled |
| Tuzla | Tuzlanski kanton | 84 | 2.656 | +23,4 % | interaktivni pregled |
| Mostar | Hercegovačko-neretvanski kanton | 79 | 1.975 | +19,1 % | interaktivni pregled |
Najveći rast cijena stanova
U odnosu na isti kvartal prošle godine, općine s najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
- Tešanj1.674 KM/m² · +28,7 %
- Doboj2.037 KM/m² · +25,8 %
- Bijeljina1.916 KM/m² · +23,6 %
- Tuzla2.656 KM/m² · +23,4 %
- Istočno Novo Sarajevo2.130 KM/m² · +23,2 %
Kuće po kantonima i entitetima
Prodanih kuća i medijan KM/m².
- Republika Srpska643 · 370 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton192 · 268 KM/m²
- Tuzlanski kanton188 · 269 KM/m²
- Sarajevo kanton185 · 845 KM/m²
- Unsko-sanski kanton129 · 195 KM/m²
- Srednjobosanski kanton99 · 256 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton64 · 511 KM/m²
- Posavski kanton29 · 306 KM/m²
- Kanton X19 · 267 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton15 · 297 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton13 · 411 KM/m²
Zemljište po kantonima i entitetima
Prodanih parcela i medijan građevinskog zemljišta.
- Republika Srpska5.192 · građevinsko 19,37 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton1.443 · građevinsko 28,42 KM/m²
- Tuzlanski kanton1.373 · građevinsko 29,60 KM/m²
- Unsko-sanski kanton970 · građevinsko 19,50 KM/m²
- Sarajevo kanton730 · građevinsko 47,24 KM/m²
- Srednjobosanski kanton619 · građevinsko 24,44 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton503 · građevinsko 30,92 KM/m²
- Posavski kanton297 · građevinsko 17,85 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton280 · građevinsko 26,07 KM/m²
- Kanton X128 · građevinsko 14,10 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton55 · građevinsko 40,36 KM/m²
O podacima
Kupoprodajni ugovori iz katastara FBiH (do 21.10.2026) i Republike Srpske (do 24.09.2026); Brčko distrikt nije u tim registrima. Katastar upisuje ugovore sa zakašnjenjem (u FBiH 80 % u roku od mjesec dana), pa se brojevi još malo mijenjaju i ova stranica uvijek prikazuje trenutno stanje. Cijene su medijani, bez prodaja suvlasničkih udjela (npr. ½ kuće). Tekst je sastavljen automatski iz brojeva, bez umjetne inteligencije i bez komentara; za dublju analizu po lokaciji, katastarskoj općini, vrsti i periodu koristite interaktivni pregled.
Analiza tržišta nekretnina: Bosna i Hercegovina
🔍 Stvarne Cijene
Tražite stan ili kuću u BiH? Invest Info platforma vam omogućava uvid u historijske podatke o prodaji, kako biste znali da li je cijena koju prodavac traži realna.
📊 Katastar vs. Oglasi
Većina portala (poput OLX-a) prikazuje tražene cijene. Naša statistika za sve gradove prikazuje cijene iz kupoprodajnih ugovora. Često postoji razlika između želja prodavača i realnosti tržišta.
📈 Historija Trendova
Naši grafikoni prikazuju kretanje cijena od 2017. do danas. Pogledajte tačan datum kada je cijena kvadrata u vašem gradu dosegla svoj vrhunac i pratite da li tržište trenutno raste ili pada.