Tržište nekretnina u BiH: 3. kvartal 2024.
Šta se dešavalo u 3. kvartalu 2024. (juli – septembar): prodaje, cijene i promet stanova, kuća, zemljišta i ostalih objekata po kantonima i općinama, iz kupoprodajnih ugovora u katastrima FBiH i RS.
Ukratko
U 3. kvartalu 2024. u katastrima FBiH i RS evidentirano je 2.465 prodanih stanova, 6 % manje nego u istom kvartalu prošle godine, ukupne vrijednosti 305,9 mil. KM. Medijan cijene stana bio je 2.228 KM/m² (+13,6 % u odnosu na isti kvartal prošle godine).
Kuće: 2.074 prodaje, medijan cijene 311 KM/m² (-7,4 %).
Zemljište: 14.752 prodane parcele; građevinsko zemljište po medijanu od 20,83 KM/m².
Ostali objekti: 2.055 prodaja; poslovni prostori po medijanu od 1.568 KM/m².
Najskuplji kvadrat stana bio je u Kantonu Sarajevo (3.467 KM/m²), a najviše stanova prodano je u Republici Srpskoj (1.163).
Među općinama s najmanje 30 prodaja stanova s cijenom u oba perioda cijene su najviše porasle u opštini Doboj (+26,6 %), a pale u općini Ilidža (-10,7 %).
Ključni brojevi, 3. kvartal 2024.
| Vrsta | Prodaja | Kvartal ranije | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Promet, godinu ranije | Medijan KM/m² | Cijena, godinu ranije |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanovi | 2.465 | -0,2 % | -5,8 % | 305,9 | +1,2 % | 2.228 | +13,6 % |
| Kuće | 2.074 | +18,9 % | -1,8 % | 97,9 | +1,0 % | 311 | -7,4 % |
| Zemljište (građevinskog zemljišta) | 14.752 | +12,1 % | +1,4 % | 187,2 | +7,2 % | 20,83 | – |
| Ostali objekti (poslovnih prostora) | 2.055 | +4,2 % | -8,9 % | 105,5 | -2,2 % | 1.568 | – |
Prodaja je broj prodanih nekretnina (ugovor s tri parcele broji tri), promet zbir njihovih cijena. Za zemljište medijan je građevinskog zemljišta, za ostale objekte poslovnih prostora; njihova promjena cijene se ne računa, jer i ti medijani miješaju vrste. Promjena cijene stanova i kuća samo uz najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
Cijene stanova u BiH i većim gradovima
Medijan KM/m² po kvartalu; tačke s manje od 30 prodaja s cijenom su izostavljene.
Broj prodanih stanova u BiH
Po kvartalu, iz katastara FBiH i RS.
Stanovi po kantonima i entitetima
| Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Republika Srpska | 1.163 | 2.156 | +13,2 % | 127,4 | interaktivni pregled |
| Sarajevo kanton | 549 | 3.467 | +15,2 % | 99,7 | interaktivni pregled |
| Zeničko-dobojski kanton | 189 | 2.138 | +21,0 % | 18,2 | interaktivni pregled |
| Tuzlanski kanton | 186 | 2.038 | +8,1 % | 20,3 | interaktivni pregled |
| Hercegovačko-neretvanski kanton | 142 | 2.214 | +33,5 % | 18,7 | interaktivni pregled |
| Unsko-sanski kanton | 123 | 1.738 | +12,8 % | 11,6 | interaktivni pregled |
| Srednjobosanski kanton | 46 | 1.539 | +21,0 % | 3,9 | interaktivni pregled |
| Zapadnohercegovački kanton | 36 | 1.523 | +0,3 % | 4,0 | interaktivni pregled |
| Kanton X | 17 | 1.019 | – | 1,0 | interaktivni pregled |
| Bosansko-podrinjski kanton | 8 | 1.320 | – | 0,6 | interaktivni pregled |
| Posavski kanton | 6 | 1.107 | – | 0,4 | interaktivni pregled |
Općine s najviše prodanih stanova
| Općina / opština | Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Banja Luka | Republika Srpska | 239 | 3.110 | +3,7 % | interaktivni pregled |
| Bijeljina | Republika Srpska | 220 | 2.027 | +8,6 % | interaktivni pregled |
| Novi Grad Sarajevo | Sarajevo kanton | 152 | 3.530 | +18,3 % | interaktivni pregled |
| Doboj | Republika Srpska | 132 | 2.156 | +26,6 % | interaktivni pregled |
| Novo Sarajevo | Sarajevo kanton | 118 | 3.790 | +24,9 % | interaktivni pregled |
| Centar Sarajevo | Sarajevo kanton | 113 | 3.879 | +13,6 % | interaktivni pregled |
| Zenica | Zeničko-dobojski kanton | 113 | 2.563 | +22,2 % | interaktivni pregled |
| Tuzla | Tuzlanski kanton | 92 | 2.563 | +15,8 % | interaktivni pregled |
| Ilidža | Sarajevo kanton | 78 | 2.708 | -10,7 % | interaktivni pregled |
| Mostar | Hercegovačko-neretvanski kanton | 76 | 2.445 | +26,3 % | interaktivni pregled |
Najveći rast cijena stanova
U odnosu na isti kvartal prošle godine, općine s najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
- Doboj2.156 KM/m² · +26,6 %
- Mostar2.445 KM/m² · +26,3 %
- Novo Sarajevo3.790 KM/m² · +24,9 %
- Zenica2.563 KM/m² · +22,2 %
- Vogošća2.838 KM/m² · +21,7 %
Kuće po kantonima i entitetima
Prodanih kuća i medijan KM/m².
- Republika Srpska812 · 362 KM/m²
- Tuzlanski kanton254 · 237 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton243 · 264 KM/m²
- Sarajevo kanton220 · 560 KM/m²
- Unsko-sanski kanton210 · 170 KM/m²
- Srednjobosanski kanton131 · 184 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton102 · 626 KM/m²
- Kanton X36 · 140 KM/m²
- Posavski kanton35 · 97,67 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton17 · 302 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton14 · 316 KM/m²
Zemljište po kantonima i entitetima
Prodanih parcela i medijan građevinskog zemljišta.
- Republika Srpska6.460 · građevinsko 16,43 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton1.818 · građevinsko 34,97 KM/m²
- Tuzlanski kanton1.576 · građevinsko 24,32 KM/m²
- Unsko-sanski kanton1.517 · građevinsko 16,89 KM/m²
- Sarajevo kanton1.035 · građevinsko 27,65 KM/m²
- Srednjobosanski kanton682 · građevinsko 17,12 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton647 · građevinsko 22,95 KM/m²
- Posavski kanton366 · građevinsko 13,21 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton362 · građevinsko 40,00 KM/m²
- Kanton X189 · građevinsko 14,71 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton100 · građevinsko 38,41 KM/m²
O podacima
Kupoprodajni ugovori iz katastara FBiH (do 21.10.2026) i Republike Srpske (do 24.09.2026); Brčko distrikt nije u tim registrima. Katastar upisuje ugovore sa zakašnjenjem (u FBiH 80 % u roku od mjesec dana), pa se brojevi još malo mijenjaju i ova stranica uvijek prikazuje trenutno stanje. Cijene su medijani, bez prodaja suvlasničkih udjela (npr. ½ kuće). Tekst je sastavljen automatski iz brojeva, bez umjetne inteligencije i bez komentara; za dublju analizu po lokaciji, katastarskoj općini, vrsti i periodu koristite interaktivni pregled.
Analiza tržišta nekretnina: Bosna i Hercegovina
🔍 Stvarne Cijene
Tražite stan ili kuću u BiH? Invest Info platforma vam omogućava uvid u historijske podatke o prodaji, kako biste znali da li je cijena koju prodavac traži realna.
📊 Katastar vs. Oglasi
Većina portala (poput OLX-a) prikazuje tražene cijene. Naša statistika za sve gradove prikazuje cijene iz kupoprodajnih ugovora. Često postoji razlika između želja prodavača i realnosti tržišta.
📈 Historija Trendova
Naši grafikoni prikazuju kretanje cijena od 2017. do danas. Pogledajte tačan datum kada je cijena kvadrata u vašem gradu dosegla svoj vrhunac i pratite da li tržište trenutno raste ili pada.