Tržište nekretnina u BiH: 4. kvartal 2024.
Šta se dešavalo u 4. kvartalu 2024. (oktobar – decembar): prodaje, cijene i promet stanova, kuća, zemljišta i ostalih objekata po kantonima i općinama, iz kupoprodajnih ugovora u katastrima FBiH i RS.
Ukratko
U 4. kvartalu 2024. u katastrima FBiH i RS evidentirano je 2.506 prodanih stanova, 10 % manje nego u istom kvartalu prošle godine, ukupne vrijednosti 333,2 mil. KM. Medijan cijene stana bio je 2.285 KM/m² (+10,8 % u odnosu na isti kvartal prošle godine).
Kuće: 1.725 prodaja, medijan cijene 357 KM/m² (+1,3 %).
Zemljište: 12.935 prodanih parcela; građevinsko zemljište po medijanu od 24,93 KM/m².
Ostali objekti: 2.153 prodaje; poslovni prostori po medijanu od 1.743 KM/m².
Najskuplji kvadrat stana bio je u Kantonu Sarajevo (3.448 KM/m²), a najviše stanova prodano je u Republici Srpskoj (1.195).
Među općinama s najmanje 30 prodaja stanova s cijenom u oba perioda cijene su najviše porasle u opštini Bijeljina (+24,8 %), a pale u opštini Pale (-29,9 %).
Ključni brojevi, 4. kvartal 2024.
| Vrsta | Prodaja | Kvartal ranije | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Promet, godinu ranije | Medijan KM/m² | Cijena, godinu ranije |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanovi | 2.506 | +1,7 % | -9,9 % | 333,2 | +0,7 % | 2.285 | +10,8 % |
| Kuće | 1.725 | -16,8 % | -5,9 % | 90,7 | -7,1 % | 357 | +1,3 % |
| Zemljište (građevinskog zemljišta) | 12.935 | -12,3 % | -7,7 % | 225,0 | +11,4 % | 24,93 | – |
| Ostali objekti (poslovnih prostora) | 2.153 | +4,8 % | -5,4 % | 137,5 | +2,7 % | 1.743 | – |
Prodaja je broj prodanih nekretnina (ugovor s tri parcele broji tri), promet zbir njihovih cijena. Za zemljište medijan je građevinskog zemljišta, za ostale objekte poslovnih prostora; njihova promjena cijene se ne računa, jer i ti medijani miješaju vrste. Promjena cijene stanova i kuća samo uz najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
Cijene stanova u BiH i većim gradovima
Medijan KM/m² po kvartalu; tačke s manje od 30 prodaja s cijenom su izostavljene.
Broj prodanih stanova u BiH
Po kvartalu, iz katastara FBiH i RS.
Stanovi po kantonima i entitetima
| Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Republika Srpska | 1.195 | 2.188 | +8,9 % | 144,2 | interaktivni pregled |
| Sarajevo kanton | 540 | 3.448 | +12,2 % | 105,3 | interaktivni pregled |
| Zeničko-dobojski kanton | 190 | 2.252 | +24,1 % | 21,6 | interaktivni pregled |
| Tuzlanski kanton | 185 | 2.259 | +14,8 % | 21,3 | interaktivni pregled |
| Hercegovačko-neretvanski kanton | 135 | 1.996 | +24,7 % | 16,5 | interaktivni pregled |
| Srednjobosanski kanton | 96 | 1.544 | +11,6 % | 7,9 | interaktivni pregled |
| Unsko-sanski kanton | 88 | 1.876 | +28,8 % | 9,4 | interaktivni pregled |
| Zapadnohercegovački kanton | 34 | 1.800 | +23,7 % | 4,1 | interaktivni pregled |
| Kanton X | 22 | 994 | – | 1,5 | interaktivni pregled |
| Bosansko-podrinjski kanton | 12 | 1.923 | – | 0,9 | interaktivni pregled |
| Posavski kanton | 9 | 727 | – | 0,4 | interaktivni pregled |
Općine s najviše prodanih stanova
| Općina / opština | Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Banja Luka | Republika Srpska | 252 | 3.136 | +3,3 % | interaktivni pregled |
| Bijeljina | Republika Srpska | 223 | 2.171 | +24,8 % | interaktivni pregled |
| Doboj | Republika Srpska | 124 | 2.100 | +13,9 % | interaktivni pregled |
| Zenica | Zeničko-dobojski kanton | 122 | 2.435 | +14,5 % | interaktivni pregled |
| Novi Grad Sarajevo | Sarajevo kanton | 114 | 3.333 | +9,3 % | interaktivni pregled |
| Novo Sarajevo | Sarajevo kanton | 112 | 4.067 | +21,3 % | interaktivni pregled |
| Istočna Ilidža | Republika Srpska | 103 | 2.145 | -3,5 % | interaktivni pregled |
| Centar Sarajevo | Sarajevo kanton | 97 | 3.885 | +11,9 % | interaktivni pregled |
| Tuzla | Tuzlanski kanton | 86 | 2.672 | +9,6 % | interaktivni pregled |
| Ilidža | Sarajevo kanton | 83 | 3.170 | +8,5 % | interaktivni pregled |
Najveći rast cijena stanova
U odnosu na isti kvartal prošle godine, općine s najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
- Bijeljina2.171 KM/m² · +24,8 %
- Novo Sarajevo4.067 KM/m² · +21,3 %
- Gračanica2.255 KM/m² · +15,8 %
- Zenica2.435 KM/m² · +14,5 %
- Doboj2.100 KM/m² · +13,9 %
Kuće po kantonima i entitetima
Prodanih kuća i medijan KM/m².
- Republika Srpska715 · 400 KM/m²
- Tuzlanski kanton215 · 243 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton192 · 343 KM/m²
- Sarajevo kanton190 · 679 KM/m²
- Unsko-sanski kanton147 · 192 KM/m²
- Srednjobosanski kanton109 · 228 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton81 · 510 KM/m²
- Kanton X25 · 160 KM/m²
- Posavski kanton21 · 195 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton16 · 459 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton14 · 390 KM/m²
Zemljište po kantonima i entitetima
Prodanih parcela i medijan građevinskog zemljišta.
- Republika Srpska5.774 · građevinsko 20,24 KM/m²
- Tuzlanski kanton1.512 · građevinsko 25,03 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton1.339 · građevinsko 35,02 KM/m²
- Unsko-sanski kanton1.223 · građevinsko 15,88 KM/m²
- Sarajevo kanton963 · građevinsko 40,57 KM/m²
- Srednjobosanski kanton751 · građevinsko 16,00 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton495 · građevinsko 56,24 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton331 · građevinsko 31,84 KM/m²
- Posavski kanton261 · građevinsko 22,52 KM/m²
- Kanton X233 · građevinsko 11,40 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton53 · građevinsko 52,30 KM/m²
O podacima
Kupoprodajni ugovori iz katastara FBiH (do 21.10.2026) i Republike Srpske (do 24.09.2026); Brčko distrikt nije u tim registrima. Katastar upisuje ugovore sa zakašnjenjem (u FBiH 80 % u roku od mjesec dana), pa se brojevi još malo mijenjaju i ova stranica uvijek prikazuje trenutno stanje. Cijene su medijani, bez prodaja suvlasničkih udjela (npr. ½ kuće). Tekst je sastavljen automatski iz brojeva, bez umjetne inteligencije i bez komentara; za dublju analizu po lokaciji, katastarskoj općini, vrsti i periodu koristite interaktivni pregled.
Analiza tržišta nekretnina: Bosna i Hercegovina
🔍 Stvarne Cijene
Tražite stan ili kuću u BiH? Invest Info platforma vam omogućava uvid u historijske podatke o prodaji, kako biste znali da li je cijena koju prodavac traži realna.
📊 Katastar vs. Oglasi
Većina portala (poput OLX-a) prikazuje tražene cijene. Naša statistika za sve gradove prikazuje cijene iz kupoprodajnih ugovora. Često postoji razlika između želja prodavača i realnosti tržišta.
📈 Historija Trendova
Naši grafikoni prikazuju kretanje cijena od 2017. do danas. Pogledajte tačan datum kada je cijena kvadrata u vašem gradu dosegla svoj vrhunac i pratite da li tržište trenutno raste ili pada.