Tržište nekretnina u BiH: 2. kvartal 2025.
Šta se dešavalo u 2. kvartalu 2025. (april – jun): prodaje, cijene i promet stanova, kuća, zemljišta i ostalih objekata po kantonima i općinama, iz kupoprodajnih ugovora u katastrima FBiH i RS.
Ukratko
U 2. kvartalu 2025. u katastrima FBiH i RS evidentirano je 2.337 prodanih stanova, 5 % manje nego u istom kvartalu prošle godine, ukupne vrijednosti 306,4 mil. KM. Medijan cijene stana bio je 2.344 KM/m² (+9,7 % u odnosu na isti kvartal prošle godine).
Kuće: 1.714 prodaja, medijan cijene 352 KM/m² (+5,9 %).
Zemljište: 13.394 prodane parcele; građevinsko zemljište po medijanu od 24,53 KM/m².
Ostali objekti: 2.084 prodaje; poslovni prostori po medijanu od 1.364 KM/m².
Najskuplji kvadrat stana bio je u Kantonu Sarajevo (3.775 KM/m²), a najviše stanova prodano je u Republici Srpskoj (1.208).
Među općinama s najmanje 30 prodaja stanova s cijenom u oba perioda cijene su najviše porasle u općini Mostar (+18,3 %), a pale u opštini Pale (-0,8 %).
Ključni brojevi, 2. kvartal 2025.
| Vrsta | Prodaja | Kvartal ranije | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Promet, godinu ranije | Medijan KM/m² | Cijena, godinu ranije |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanovi | 2.337 | +7,6 % | -5,4 % | 306,4 | -0,8 % | 2.344 | +9,7 % |
| Kuće | 1.714 | +28,0 % | -1,7 % | 88,8 | -6,0 % | 352 | +5,9 % |
| Zemljište (građevinskog zemljišta) | 13.394 | +25,6 % | +1,8 % | 220,0 | +10,6 % | 24,53 | – |
| Ostali objekti (poslovnih prostora) | 2.084 | +18,9 % | +5,6 % | 123,7 | +22,0 % | 1.364 | – |
Prodaja je broj prodanih nekretnina (ugovor s tri parcele broji tri), promet zbir njihovih cijena. Za zemljište medijan je građevinskog zemljišta, za ostale objekte poslovnih prostora; njihova promjena cijene se ne računa, jer i ti medijani miješaju vrste. Promjena cijene stanova i kuća samo uz najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
Cijene stanova u BiH i većim gradovima
Medijan KM/m² po kvartalu; tačke s manje od 30 prodaja s cijenom su izostavljene.
Broj prodanih stanova u BiH
Po kvartalu, iz katastara FBiH i RS.
Stanovi po kantonima i entitetima
| Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Promet (mil. KM) | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Republika Srpska | 1.208 | 2.248 | +10,6 % | 138,1 | interaktivni pregled |
| Sarajevo kanton | 461 | 3.775 | +9,2 % | 94,5 | interaktivni pregled |
| Zeničko-dobojski kanton | 191 | 1.942 | -8,5 % | 20,8 | interaktivni pregled |
| Tuzlanski kanton | 147 | 2.224 | +5,1 % | 16,9 | interaktivni pregled |
| Hercegovačko-neretvanski kanton | 108 | 2.576 | +22,6 % | 16,0 | interaktivni pregled |
| Unsko-sanski kanton | 59 | 1.743 | -6,8 % | 5,4 | interaktivni pregled |
| Srednjobosanski kanton | 57 | 1.478 | +8,1 % | 4,5 | interaktivni pregled |
| Zapadnohercegovački kanton | 38 | 1.714 | – | 4,2 | interaktivni pregled |
| Posavski kanton | 31 | 1.575 | – | 3,1 | interaktivni pregled |
| Kanton X | 25 | 880 | – | 1,9 | interaktivni pregled |
| Bosansko-podrinjski kanton | 12 | 1.750 | – | 1,0 | interaktivni pregled |
Općine s najviše prodanih stanova
| Općina / opština | Kanton / entitet | Prodaja | Medijan KM/m² | Godinu ranije | Analiza |
|---|---|---|---|---|---|
| Bijeljina | Republika Srpska | 208 | 2.299 | +17,6 % | interaktivni pregled |
| Banja Luka | Republika Srpska | 204 | 3.284 | +8,6 % | interaktivni pregled |
| Doboj | Republika Srpska | 169 | 2.227 | +10,8 % | interaktivni pregled |
| Novo Sarajevo | Sarajevo kanton | 128 | 4.198 | +9,5 % | interaktivni pregled |
| Centar Sarajevo | Sarajevo kanton | 120 | 3.938 | +8,6 % | interaktivni pregled |
| Zenica | Zeničko-dobojski kanton | 101 | 2.665 | +7,5 % | interaktivni pregled |
| Istočno Novo Sarajevo | Republika Srpska | 86 | 2.476 | +8,7 % | interaktivni pregled |
| Ilidža | Sarajevo kanton | 83 | 3.115 | +2,9 % | interaktivni pregled |
| Tuzla | Tuzlanski kanton | 80 | 2.679 | +9,2 % | interaktivni pregled |
| Mostar | Hercegovačko-neretvanski kanton | 66 | 2.600 | +18,3 % | interaktivni pregled |
Najveći rast cijena stanova
U odnosu na isti kvartal prošle godine, općine s najmanje 30 prodaja s cijenom u oba perioda.
- Mostar2.600 KM/m² · +18,3 %
- Bijeljina2.299 KM/m² · +17,6 %
- Doboj2.227 KM/m² · +10,8 %
- Novo Sarajevo4.198 KM/m² · +9,5 %
- Tuzla2.679 KM/m² · +9,2 %
Kuće po kantonima i entitetima
Prodanih kuća i medijan KM/m².
- Republika Srpska713 · 402 KM/m²
- Tuzlanski kanton251 · 265 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton207 · 290 KM/m²
- Sarajevo kanton158 · 580 KM/m²
- Unsko-sanski kanton132 · 161 KM/m²
- Srednjobosanski kanton118 · 272 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton71 · 663 KM/m²
- Posavski kanton20 · 230 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton18 · 334 KM/m²
- Kanton X14 · 259 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton12 · 442 KM/m²
Zemljište po kantonima i entitetima
Prodanih parcela i medijan građevinskog zemljišta.
- Republika Srpska6.238 · građevinsko 20,12 KM/m²
- Tuzlanski kanton1.615 · građevinsko 21,71 KM/m²
- Zeničko-dobojski kanton1.434 · građevinsko 31,08 KM/m²
- Unsko-sanski kanton1.108 · građevinsko 10,02 KM/m²
- Sarajevo kanton903 · građevinsko 39,59 KM/m²
- Srednjobosanski kanton739 · građevinsko 18,63 KM/m²
- Hercegovačko-neretvanski kanton558 · građevinsko 50,00 KM/m²
- Posavski kanton307 · građevinsko 24,72 KM/m²
- Zapadnohercegovački kanton236 · građevinsko 51,07 KM/m²
- Kanton X199 · građevinsko 10,50 KM/m²
- Bosansko-podrinjski kanton57 · građevinsko 81,80 KM/m²
O podacima
Kupoprodajni ugovori iz katastara FBiH (do 21.10.2026) i Republike Srpske (do 24.09.2026); Brčko distrikt nije u tim registrima. Katastar upisuje ugovore sa zakašnjenjem (u FBiH 80 % u roku od mjesec dana), pa se brojevi još malo mijenjaju i ova stranica uvijek prikazuje trenutno stanje. Cijene su medijani, bez prodaja suvlasničkih udjela (npr. ½ kuće). Tekst je sastavljen automatski iz brojeva, bez umjetne inteligencije i bez komentara; za dublju analizu po lokaciji, katastarskoj općini, vrsti i periodu koristite interaktivni pregled.
Analiza tržišta nekretnina: Bosna i Hercegovina
🔍 Stvarne Cijene
Tražite stan ili kuću u BiH? Invest Info platforma vam omogućava uvid u historijske podatke o prodaji, kako biste znali da li je cijena koju prodavac traži realna.
📊 Katastar vs. Oglasi
Većina portala (poput OLX-a) prikazuje tražene cijene. Naša statistika za sve gradove prikazuje cijene iz kupoprodajnih ugovora. Često postoji razlika između želja prodavača i realnosti tržišta.
📈 Historija Trendova
Naši grafikoni prikazuju kretanje cijena od 2017. do danas. Pogledajte tačan datum kada je cijena kvadrata u vašem gradu dosegla svoj vrhunac i pratite da li tržište trenutno raste ili pada.